Fellows News

Welcome New Fellows


The following Fellows have been elected by The Foundation Board of Directors for 2017 and have accepted this distinguished honor:


First Judicial District

Jay Cohen of New York (Paul Weiss Rifkind Wharton & Garrison) ~ Joined as a Fellow in the Charles Evans Hughes Circle of Giving

Donna E. Frosco of New York (Dunnington Bartholow & Miller LLP)


Third Judicial District

Peter Gerstenzang of Albany (Gerstenzang, Sills, Davis, Cohn & Gerstenzang)


Eighth Judicial District

Frederick G. Attea of Buffalo (Phillips Lytle LLP)

Ninth Judicial District

Magdalen Gaynor of White Plains (Law Offices of Magdalen Gaynor) ~ Joined as a Life Fellow in the Charles Evans Hughes Circle of Giving


Tenth Judicial District

John P. Christopher of Glen Head (Sahn Ward Coschignano, PLLC)








The following Fellows have been elected by The Foundation Board of Directors for 2016 and have accepted this distinguished honor:


First Judicial District

Simeon H. Baum of New York (Resolve Mediation Services Inc.)

Anta Cisse-Green of New York (Akin Gump Strauss Hauer & Feld LLP)

Hillary Ann Frommer of New York (Farrell Fritz PC)

Roberta Kaplan of New York (Paul, Weiss, Rifkind, Wharton  Garrison)

Steven M. Kayman of New York (Proskauer Rose LLP)

Alan M. Klinger of New York (Stroock & Stroock & Lavan, LLP)

Peter Neger of New York (Morgan Lewis Bockius LLP)

John Owens, Jr. of New York (New York State Unified Court System)

Jordan M. Rosenbaum of New York (Stroock & Stroock & Lavan, LLP)

Andrew Scherer of New York (Impact Center for Public Interest Law at New York Law School)

Joseph C. Shenker of New York (Sullivan & Cromwell LLP)

 

Second Judicial District

Judith D. Grimaldi of Brooklyn (Grimaldi & Yeung, LLP) 

Domenick Napoletano of Brooklyn (Napoletano Law Firm)

Sanford A. Rubenstein of Brooklyn (Rubenstein & Rynecki)

Third Judicial District

Sarah E. Gold of Albany (Gold Law Firm) ~ Joined as a Maryann Saccomando Freedman Circle of Giving Member

Erica Hines of Albany (Heslin Rothenberg Farley & Mesiti PC) ~ Joined as a Maryann Saccomando Freedman Circle of Giving Member

Marne L. Onderdonk of Albany (Albany County Family Court)

Sandra Rivera of Albany (Law Office of Sandra Rivera, PLLC)

Betsy R. Ruslander of Albany (Office of Attorneys for Children)

Nancy Sciocchetti of Albany (O'Connell & Aronowitz PC)

Fourth Judicial District

Kathleen R. DeCataldo of Niskayuna (New York State Permanent Judicial Commission on Justice for Children)

Alexandra Verrigni of Rexford (Alexandra G. Verrigni, PLLC) ~ Joined as a Maryann Saccomando Freedman Circle of Giving Member

Fifth Judicial District

Anthony S. Bottar of Syracuse (Bottar Leone, PLLC) ~ Joined as a Life Fellow

Catherine A. Gale of Syracuse (Gale Gale & Hunt LLC)

 Hon. Robert F. Julian of Utica (Robert F. Julian, P.C.)

Paul J. Lupia of Utica (Legal Aid Society of Mid-New York, Inc.)

Patricia A. Lynn-Ford of Syracuse (Lynn Law Firm) ~Joined as a Life Fellow

Jean Marie Westlake of Syracuse (DeFrancisco & Falgiatano Law Firm)

Seventh Judicial District

Robert J. Bergin of Rochester (Bergin Consulting) 

Keith McCafferty of Geneva (Legal Assistance of Western NY, Inc.)

Steven Modica of Rochester (Modica & Associates) ~ Joined as a Life Fellow

Karen Bailey Turner of Honeoye Falls


Eighth Judicial District

Joan Casilio Adams of Williamsville (J. Adams & Associates)

Hon. E. Jeanette Ogden of Buffalo (N.Y.S. Supreme Court)

 

Tenth Judicial District

Carole A. Burns of Rocky Point ~ Joined as a Benjamin N. Cardozo Circle of Giving Member

Donna England of Centereach (England & England PC)

William Taber Ferris, III of Islandia (Bracken Margolin Besunder, LLP)

Jordan S. Linn of Uniondale (Farrell Fritz PC)

Peter J. Mancuso of North Bellmore

Scott P. McBride of Riverhead (Suffolk County Surrogate's Court)

Theresa McSweeney of Mineola (Spizz & Cooper, LLP)

Linda Morrone of Riverhead (Suffolk County Surrogate's Court)

Spencer L. Reames of Uniondale (Farrell Fritz, P.C.)

Mary Anne Sadowski of Hauppauge (Ingerman Smith LLP)

Harvey W. Spizz of Mineola (Spizz & Cooper)

Sanford Strenger of Roslyn Heights (Salamon Gruber Blaymore & Strenger PC)

Terrence Lee Tarver of Garden City (Sullivan, Papain, Block, Mcgrath & Cannavo, PC)

*Richard A. Weinblatt of Islandia (Haley Weinblatt & Calcagni, LLP)

Bonnie Weinstock of Melville (Bonnie Weinstock, Esq.)

Eleventh Judicial District

Richard M. Gutierrez of Forest Hills (Richard Gutierrez Law)

Violet E. Samuels of Rosedale (Samuels & Associates, PC)



Fellows Honors
Congratulations to the following Fellows of The New York Bar Foundation for recently receiving the following honors or recognition.

Fourth District

~Congratulations Cris Cioffi and her firm, Cioffi, Slezak, Wildgrube, PC., on receiving the Susan Rosenthal Women in Business Award from the YWCA of Northeastern New York!

Seventh District
~Congratulations M. Catherine Richardson onreceiving The New York Bar Foundation’s Lifetime Achievement Award!


Ninth District

~Congratulations Anthony J. Enea on receiving the Judge Daronco Distinguished Service Award!



If you know of a Fellow that has recently received an honor or been recognized within your district, we invite you to please send the information to The Foundation for inclusion in upcoming publications.  Information can be sent to dauspelmyer@tnybf.org

Click here to make a donation to The Foundation in honor of a Fellow.





The New York Bar Foundation fondly remembers The Fellows who passed

  • Hon. Joel K. Asarch, Mineola
  • Hon. Harold Baer, Jr., New York
  • John E. Blyth, Pittsford
  • Hon. Lawrence J. Bracken, Riverhead
  • Hon. John T. Buckley, Clinton
  • Dale S. Collinson, Chevy Chase MD
  • Angelo T. Cometa, New York
  • Robert L. Conason,  New York
  • James V. Fallon, Sr., Sayville
  • Michael J. Flaherty, Buffalo
  • Raymond W. Hackbarth, Sr., Syracuse
  • Hon. Stewart F. Hancock, Cazenovia
  • Hon. Judith S. Kaye, New York
  • Douglas H. Krieger, New York
  • Allen  Lashley, Rock Hill
  • Robert MacCrate, New York
  • Hon. Neal P. McCurn, Marcellus
  • Hon. Millard L. Midonick, New York
  • Francis H. Musselman, Hammond
  • Francis J. Offermann Jr., Buffalo
  • Ferdinand L. Picardi, Fayetteville
  • Lauren D. Rachlin, Buffalo
  • Kevin M. Reilly, East Syracuse
  • Warren H. Richmond, III, Northport
  • Mark M. Rider, Ballston Spa
  • Hon. John G. Ringrose, Rome
  • Donald Schapiro, New York
  • Leon Silverman, New York
  • Laurence A. Spelman, Sarasota Florida
  • Guy R. Vitacco, Sr., Manhasset
  • Kevin J. Walsh, New York
  • Lawrence E. Walsh, Oklahoma City, OK
  • Harvey F. Zimand, New York